MaxPreps Holiday Classic: Title game set, full Saturday schedule

We finally made it to Championship Saturday at the MaxPreps Holiday Classic.

In the top-flight Invitational Division, it will be Fort Bend Travis of Texas vs. Westchester of Los Angeles. The two heavyweights face off at 7:30 p.m. tonight at Palm Desert High School. If Friday night’s semifinals and dunk contest were any indication you may want to get there early, because it was standing room only.

Ryan Lough of King (Riverside) won the dunk contest, but it was Ronnie Pinkerton of Cardinal Hayes from the Bronx New York, who stole the show. (P.S. As a tall person, I always find it unfair what an advantage shorter dunkers have in dunk contests. Everything they do looks (and is) so much more amazing.) Kudos to Lough and Pinkerton for putting on quite a show.

Cathedral City High School and Palm Desert High School are your spots today for the championship games of most divisions.

A few local teams will be vying for Division titles:

1 p.m. at Cathedral City — Cathedral City vs. Dana Hills in the Desert Heat Events division

7:30 p.m. at Cathedral City — Marywood-Palm Calley vs. Sutter in the Greater PS Convention Division

6 p.m. at Desert Christian — Palm Springs (girls) vs. Laguna Beach in the Girls’ I Hoop Gear division

7:30 p.m. at Shadow Hills — Indio (girls) vs. La Costa Canyon in the girls’ MaxPreps Presidents division

Anyway, as always, read our stories and view our photo galleries at mydesert.com and follow us on twitter including live updates of the title game tonight at @mydesert_sports

Here is today’s full schedule:

 

 

  (CATHEDRAL CITY HIGH SCHOOL)

10:00am:         5th Place Desert Heat Events Division (Malibu vs Victor Valley)

11:30am:         3rd  Place Desert Heat Events Division (Godinez vs Bell Jeff)

1:00pm:           Championship Desert Heat Events (Cathedral City vs Dana Hills)

2:30pm:           Championship I Hoop Gear Division (Patriot vs Da Le Salle)

4:10pm:           Championship Buffalo Wild Wings (Crescenta Valley vs Brentwood)

5:50pm:           Championship Fairfield Inn Division (Villa Park vs Santiago)

7:30pm:           Championship Greater PS Convention (Marywood PV vs Sutter)

 

  (PALM DESERT HIGH SCHOOL)

10:00am:         5th Place MaxPreps Invitational (De La Salle vs Miller Grove

11:30am:         Consolation Championship MaxPreps Invitational (Leuzinger vs Orange Lu)

1:00pm:           Championship The Slice Division (Capistrano Vally vs Downey)

2:30pm:           Championship Qwixcore Division ( Mission Viejo vs La Costa Canyon)

4:10pm:           Championship Gear to the Max Division (JW North vs Sacred Heart)

5:50pm:           3rd place MaxPreps Invitational (Harvard Westlake vs Loyola)

7:30pm:           Championship MaxPreps Invitational (Westchester vs Fort Bend Travis)

 (COLLEGE OF THE DESERT)

9:30am:           7th Place Greater PS Convention (West Shores vs Desert Mirage)

11:00am:         15th Place MaxPreps Invitational (Dorsey vs Madison Ridgeland)

12:30pm:         13th place MaxPreps Invitational (O’Dea vs Bellevue)

2:00pm:           11th  place MaxPreps Invitational (Cardinal Hayes vs Miller)

3:30pm:           7th place MaxPreps Invitational (Rainier Beach vs Antelope)

5:00pm:           5th  Place Qwixcore Division (Menlo vs Colton)

6:30pm:           5th  Place Gear to the Max Division (Bella Vista vs Perris)

  (PALM SPRINGS HIGH SCHOOL)

9:30am:           3rd  Place Greater PS Convention (Joshua Springs vs Desert Chapel)

11:00am:         3rd  Place I Hoop Gear Division (Xavier vs Eastlake)

12:30pm:         3rd Place Buffalo Wild Wings (Great Oak vs Pleasant Grove)

2:00pm:           3rd Place The Slice Division (Bloomington vs El Camino)

3:30pm:           3rd Place Fairfield Inn Division (Palm Desert vs Benicia)

5:00pm:           3rd Place Qwixcore Division ( Rancho Cucamonga vs Palm Springs)

6:30 PM          3rd Place Gear to the Max Division (Silverado, CA vs El Toro, CA)

  (MARYWOOD PALM VALLEY HIGH SCHOOL)

9:30am:           5th Place Greater PS Convention (Paradice Honors vs Villanova Prep)

11:00am:         5th  Place I Hoop Gear Division (Silverado vs Cabrillo)

12:30pm:         5th  Place Buffalo Wild Wings Division (Diamond Bar vs Marina)

2:00pm:           5th  Place The Slice Division (Ponderosa vs Los Osos)

3:30pm:           5th  Place Fairfield Inn Division (St. Mary’s AZ vs Edison, CA)

5:00pm:           Consolation Championship JV (Palm Desert #2 vs Laces)

6:30pm:           Championship JV (Shadow Hills vs Palm Desert)

 (DESERT CHRISTIAN ACADEMY HIGH SCHOOL)

9:00am:           7th Place Boy’s Max Stats Desert (Desert Christian vs Coachella Valley)

10:30am:         7th Place Girl’s I Hoop Gear (Brethren Christian vs Desert Christian)

12:00pm:         5th Place Girl’s I Hoop Gear (Desert Mirage vs Coachella Valley)

1:30pm:           5th place Boy’s Max Stats Desert (Salesian vs Pacifica Christian)

3:00pm:           3rd Place Boy’s Max Stats Desert Division (Viewpoint vs Laces)

4:30pm:           3rd Place Girl’s I Hoop Gear (Pacifica Christian vs St. Margarets)

6:00pm:           Championship Girl’s I Hoop Gear (Palm Springs vs Laguna Beach)

7:30pm:           Championship Max Stats Desert (Brethren Christian vs Canyon Crest)

  (LA QUINTA HIGH SCHOOL)

10:00am:         7th  Place I Hoop Gear Division (Brawley vs Shadow Hills)

11:30am:         7th  Place Buffalo Wild Wings Division (Torrance vs Lakeside )

1:00pm:           7th  Place The Slice Division (La Quinta vs Citrus Hill)

2:30pm:           7th  Place Fairfield Inn Division (Vista Del Lago vs Granite Hills)

4:00pm:           7th  Place Qwixcore Division (Diamond Ranch vs King)

5:30pm:           7th  Place Gear to the Max Division (Beverly Hills vs Green Valley)

 

  (SHADOW HILLS HIGH SCHOOL)

9:00am:           7th place Girl’s Gear To The Max (Desert Chapel vs West Shores)

10:30am:         7th place Girl’s MaxPreps Presidents Division (Venice vs Yucca Valley)

12:00pm:         5th Place Girl’s Gear To The Max (Cathedral City vs Palm Desert)

1:30pm:           5th  Place Girl’s MaxPreps Presidents Division (Eastlake vs La Quinta)

3:00pm:           3rd Place Girl’s Gear To The Max Mayors (Grant vs Shadow Hills)

4:30pm:           3rd Place Girl’s MaxPreps Presidents Division (Mission Viejo vs Perris)

6:00pm:           DCA Girl’s Gear To The Max Mayors (Dana Hills vs San Dimas)

7:30pm:           Championship Girl’s MaxPreps Presidents (Indio vs La Costa Canyon)

 

 (DESERT HOT SPRINGS HIGH SCHOOL)

9:30am:           7th place Desert Heat Events JV (Desert Mirage vs Malibu)

11:00am:         5th  place Desert Heat Events  JV (Palm Springs vs La Quinta)

12:30pm:         3rd Place Desert Heat Events JV  (AB Miller vs Palm Springs)

2:00pm:           7th Place Desert Heat Events Division (Desert Oasis vs DHS )

3:30pm:           11th place Desert Heat Events JV (La Quinta vs Bell Jeff)

5:00pm:           13th place Desert Heat Events JV (DHS vs Cathedral City)

6:30pm:           15th  Place Desert Heat Events JV (Brawley vs Desert Christian)